Koncert Piosenki Francuskiej w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury

Zespół Placówek Kultury i Gmina Żmigród zaprasza na Koncert Piosenki Francuskiej, który odbędzie się 23.04.2017 r. o godz. 17:00 w sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury.

,,PARYŻU KOCHAM SIĘ” – propozycja sceniczna YANA ZBIEGLA, krakowskiego aktora, paryskiego stypendysty „Conservatoire Mobel” Alice Dona nie jest ani recitalem, ani estradą piosenki. Jest mięsistym teatrem, którego siła to organiczne zespolenie śpiewanej po francusku piosenki i będącego komentarzem do każdego z 11 przebojów Brela. Cytaty, stanowiące zresztą dokument tragicznego splotu życia i twórczości, wypowiada aktor po polsku.
Jest miarą artystycznej ekspresji, że 70-minutowy spektakl publiczność chłonie jednym tchem, że wychodząc oszołomiona ma wrażenie żywego kontaktu z nieżyjącym Mistrzem i jego wspaniałą, ciągle obecną piosenką, że pozostaje poruszona jego pełnym dramatu życiem osobistym. Osobista, wielka miłość wykonawcy do piosenki francuskiej z pewnością udzieli się widzom. Warto dodać, że opiekunem artystycznym spektaklu, który okazał się rewelacją artystyczną I Giełdy Inicjatyw Aktorskich, organizowanych przez Teatr „Rampa”, była Krystyna Janda.

Jacques Brel – urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Schaerbeek, na północnych przedmieściach Brukseli. Po ukończeniu 23 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. Występował wspólnie z Maurice’em Chevalierem i Michelem Legrandem w kabaretach i teatrzykach. Stał się szeroko znany wśród francuskiej publiczności. Szczyt kariery międzynarodowej osiągnął w latach 60., odwiedzając m.in. kraje „za żelazną kurtyną” – Związek Radziecki i Polskę. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. W krajach francuskojęzycznych często uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy z kręgu kultury francuskiej. Znany był ze swych znakomitych tekstów, dramatycznych i humorystycznych piosenek.
W 1969 roku, będąc u szczytu powodzenia, ogłosił zakończenie kariery muzycznej, poświęcając się jedynie aktorstwu. Ostatnie lata życia chory na raka płuc spędził we francuksiej Polinezji na Markizach. Tuż przed śmiercią wrócił do Francji i nagrał ostatni pożegnalny album. Zmarł 9 października 1978 roku i pochowany został w Atuona na tym samym cmentarzu, co Paul Gauguin.

Yan Zbiegiel – aktor-piosenkarz, założyciel i animator „Teatru Piosenki Francuskiej” w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Szkoły Piosenkarsko-Aktorskiej „Concervatoir Maubel” w Paryżu. We Francji podpisał kontrakt z kompozytorem i producentem Norbertem Chiche, którego reprezentował na Targach „Midem” w Cannes oraz na Festiwalu w Sopocie. Uczestniczył w wielu programach francuskiej i polskiejTV . Za monorecital „Brel raz jeszcze” został nagrodzony „Grand Prix de Colombe” oraz „Główną Nagrodą Artystyczną Teatru Rampa” w Warszawie. Występuje na wielu scenach w Polsce, Francji i Niemczech. Koncerty w jego wykonaniu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności i znakomitymi opiniami krytyków. Sam o tym co robi, mówi tak: Kocham piosenkę francuską, dlatego ją wykonuję. Gdzieś w pewnym momencie stwierdziłem, że poświęcę się tej piosence i że zrezygnuję z zawodu aktorskiego. Opuściłem mój teatr (Bagatela w Krakowie) po to, aby udać się do Paryża na stypendium piosenkarsko-aktorskiego. Miałem niezwykłe szczęście, ponieważ dostałem się do jednej z lepszych szkół piosenkarskich – i tam, w trakcie pra¬cy, uświadomiono mi, że dobrze robię, że śpiewam piosenkę francuską i zasugerowano mi przygotowanie piosenek z repertuaru Brela.