Półkolonijne szaleństwo, po raz pierwszy!

W tym roku po raz pierwszy Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie podjął się organizacji półkolonii z prawdziwego zdarzenia. W pierwszym turnusie półkolonii (17-21.07.2017) uczestniczyło 21 dzieci. Półkolonia pt. „Aktywnie w Dolinie Baryczy” obfitowała w terenowe zajęcia edukacyjne w niezwykle wartościowych przyrodniczo obszarach Doliny Baryczy. Uczestnicy mieli możliwość pobudzania swojej ciekawości, rozwijania potencjału, zwiększenia wiedzy przy pomocy metod aktywizujących. Twórczy program stworzony przez kierownika półkolonii, zawierał inspirujące i rozwijające kreatywność warsztaty, których podstawą był kontakt z przyrodą.


Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczynie, które zostały pokochane przez dzieci już od pierwszych zajęć. Pierwszy dzień rozpoczął się zajęciami integracyjnymi, a następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Centrum Multimedialnym Nadleśnictwa Żmigród. Kolejna porcja atrakcji czekała w Campusie w Domasławicach, gdzie odbyły się warsztaty z architektury krajobrazu pt. „Zielona Architektura” oraz szaleństwa w parku linowym. Ciekawym punktem programu okazała się wycieczka do Rudy Żmigrodzkiej, gdzie odbyło się zwiedzanie Szlaku Rudo-Baryckiego oraz wspólne ognisko. W czwartek Pani Joanna Monastyrska, Sekretarz Gminy Żmigród przeprowadziła warsztaty z wykorzystaniem lokalnych przetworów owocowych ze znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania przepysznych soków i dżemów. Najbardziej zaskoczeni byli smakiem dżemu z mniszka lekarskiego. Na zajęciach zostały wykorzystane również pomoce dydaktyczne z programu „Edukacja dla Doliny Baryczy”. W Zespole Pałacowo – Parkowym uczestnicy wzięli udział w magicznej grze terenowej pt. "Bajkowa Dolina Baryczy", którą przeprowadził Pan Włodzimierz Ranoszek. Grupa odwiedziła również Rodzinny Park Przygód Górecznik. Największą atrakcją tego turnusu był wyjazd na Stadion Miejski do Wrocławia na ceremonię otwarcia „The World Games Wrocław 2017”.

Druga półkolonia zbliża się wielkimi krokami. Już w sierpniu kolejna grupa zacznie swoją przygodę, tym razem z programem pt. „Obieżyświat”.

Izabela Możdżeń