Bal ze sportem? W Żmigrodzie jak najbardziej!

Minione soboty w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbył się ostatni w tym roku Bal Karnawałowy. Wydarzenie to było połączone z Galą Sportu oraz uroczystym przyznaniem stypendiów sportowych przez Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego.

Tegoroczny żmigrodzki Bal Karnawałowy był bardzo urozmaicony. Oprócz tanecznej zabawy przy akompaniamencie lokalnego zespołu muzycznego „Drum”, wszyscy goście mieli okazję zobaczyć najlepszych sportowców Gminy Żmigród, a było ich sporo, gdyż oprócz 9 laureatów Gali Sportu na kolacji było obecnych 20 sportowców, którzy zakwalifikowali się do tego, aby za swoje osiągnięcia całoroczne otrzymać stypendium od Burmistrza Gminy Żmigród. Główny włodarz żmigrodzkiej ziemi wraz z Dyrektorem Zespołu Placówek Kultury Dariuszem Skibą uroczyście przywitali wszystkich gości i symbolicznym szampańskim toastem rozpoczęli tą wyjątkową noc. Po kolacji i pierwszym bloku muzycznym nadszedł czas na prezentację wspominanych stypendystów sportowych. Warunki przyznawania tych nagród przedstawiła Pełnomocnik Burmistrza ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Sportu Wioletta Owczarek. Po chwili rozpoczęto prezentację nagrodzonych sportowców. Po kolejnej dawce muzyki rozpoczęła się Gala Sportu, a w tym przypadku o laureatach decydowała Kapituła w składzie: Stanisław Chorążyczewski, Mirosław Gordzicz, Ireneusz Pyczak, Aleksander Wroński, Grzegorz Paryna i Grzegorz Piaskowski. Jak się okazało w 6 kategoriach przyznano 9 statuetek oraz nagród finansowych pozyskanych od lokalnych przedsiębiorców, czy osób prywatnych. Największe wzruszenie wywołała obecność na scenie i wypowiedź Pani Emilii Sozańskiej, która przed laty „żyła żmigrodzkim sportem”, ale ze względu na wiek i zdrowie musiała rozstać się ze swoją ukochaną dziedziną życia. – „Cieszę się jednak, że są jeszcze osoby, które pamiętają mnie i to co kiedyś robiłam. Jest to dla mnie przemiłe zaskoczenie” – wyznała laureatka w kategorii „Sport w środowisku wiejskim”. Na koniec tej Gali Burmistrz Gminy Żmigród przekazał „Nagrodę specjalną” dla Nadleśnictwa Żmigród za pomoc przy organizacji i wspieraniu wydarzeń sportowych w roku 2017. Z kolei Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Trzebnicy Aleksander Wroński zaskoczył wszystkich i wręczył włodarzowi Gminy Robertowi Lewandowskiego certyfikat „Złote serce dla sportu”, które jest podziękowaniem od Dolnośląskiego Zrzeszania LZS za wkład w rozbudowę infrastruktury sportowej oraz organizację zawodów. Później w trakcie trwania Balu miał miejsce jeszcze efektowny pokaz barmański. Fruwającymi butelkami na środku sali czarował Dariusz Owczarek, który dał szansę wykazania się również gościom i jak się okazało poradzili sobie bardzo dobrze. Między czasie były loterie fantowe. Liczne gadżety Kapituła Gali Sportu również pozyskała od lokalnych partnerów. Ostatnia tegoroczna sobota karnawału w miejscowym Ośrodku Kultury trwała do wczesnych godzin porannych, co świadczy o tym, że wszyscy dobrze się bawili. Poniżej prezentujemy laureatów Gali Sportu oraz żmigrodzkich stypendystów sportowych.

Laureaci Żmigrodzkiej Gali Sportu:

1. Sport w Środowisku Wiejskim:
- Emilia Sozańska – Była nauczycielka WF w szkole Podstawowej, była Sekretarz MGZ LZS w Żmigrodzie przez kilka kadencji, dwie kadencje. Wiceprzewodnicząca Powiatowego Zrzeszenia LZS w Trzebnicy, organizatorka obozów sportowych dla dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich, odznaczona medalami zasługi przez krajowe i dolnośląskie Zrzeszenie LZS, instruktorka lekkiej atletyki w Piaście Żmigród.

2. Turystyka i Sport:
- Zbigniew Ziober (biegi z przeszkodami) – Finalnie został sklasyfikowany na 10 pozycji w rankingu OCR Polska (Polskie Stowarzyszenie Biegów z Przeszkodami) oraz na 2. miejscu w rankingu OCR w kategorii wiekowej 25-29. Największym sukcesem było wywalczenie kwalifikacji oraz wyjazd na ME w Holandii oraz MŚ w Kanadzie, gdzie godnie reprezentowałem nasz kraj.
- Patryk Januszkiewicz - w roku szkolnym 2017 reprezentował Zespół Szkół Specjalnych w Ogólnopolskich i Dolnośląskich Zawodach Olimpiad Specjalnych, A oto wyniki Patryka:
- Dolnośląski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych, IV Miejsce
- Dolnośląski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych, I Miejsce
- I Dolnośląski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych, I Miejsce
- Dolnośląski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych-bieg na 100m, I Miejsce oraz skok w dal, I Miejsce
- Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych-tor przeszkód II Miejsce oraz ujeżdżenie II Miejsce

3. Nadzieja Sportowa:
- Krzysztof Wiktorowicz (piłka nożna) - junior MKS Piast Żmigród, zaliczył debiut w rozgrywkach seniorskich w wieku 15 lat, utalentowany, bardzo dobrze wyszkolony technicznie zawodnik o którym zrobiło się bardzo głośno w całej Polsce. Trzy tygodnie temu został zaproszony na testy do SMS w Łodzi, a ostatnio trener Piasta Kamil Socha na stałe dołączył 15-latka do kadry pierwszego zespołu.
- Weronika Bielak (biegi średnie i długie) – UKS Sokół Żmigród,
III m-ce, Halowe Dolnośląskie Mistrzostwa Młodzików, Bieg na 600m; III m-ce, Mistrzostwa Międzywojewódzkie w Biegach Przełajowych; I m-ce Dolnośląskie Mistrzostwa w LA, bieg na 600 m; I m-ce Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, bieg na 1000m; Finalistka Mistrzostw Polski ( 14 m-ce) w Biegu na 1000 m

4. Drużynowe Osiągnięcie Roku 2017:
- Zespół Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie – Złota Sowa Powiatu Trzebnickiego 2017 dla najlepszego sportowego Gimnazjum w Powiecie w roku szkolnym 2016/2017, I miejsce w finale dolnośląskim chłopców Piłkarska Kadra Czeka, II miejsce w finale dolnośląskim sztafetowych biegów przełajowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

5 .Indywidualne Osiągnięcie Roku 2017:
- Wiktoria Szajek (rzut młotem) -
UKS Sokół Żmigród, I m-ce, Dolnośląskie Mistrzostwa w LA, rzut młotem; I m-ce, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, rzut młotem; Finalistka Mistrzostw Polski ( 12 m-ce) rzut młotem; Członek kadry Polski B, Juniorów młodszych w rzucie młotem
- Marcel Pursch (rzut oszczepem) - Mistrzostwo Dolnego Śląska, Vice Mistrzostwo Dolnego Śląska LZS, Finalista Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu, I miejsce w X Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży, I miejsce w Ogólnopolskim Mitingu 70-lecia DZLA we Wrocławiu.

6. Nagroda Specjalna:
- Nadleśnictwo Żmigród – przez cały rok 2017 Nadleśnictwo Żmigród wspierało organizację imprez sportowych na terenie Gminy Żmigród. Spływy kajakowe, comiesięczny cykl Żmigrodzkiego Maratonu Na Raty, piknik sportowo-rekreacyjny dla seniorów, czy wyścigi kolarskie. Nadleśnictwo zawsze służyło pomocą udostępniając swoją siedzibę do organizacji takich spotkań sportowych lub wspierało wydarzenia sportowe. To wszystko sprawiło, że kapituła postanowiła uhonorować Nadleśnictwo Żmigród.

Tegoroczni stypendyści sportowi Gminy Żmigród:

MAREK GRYS – ULKS Ogień Żmigród. W drużynie od jesieni 2012. Wywalczył z drużyną 7 miejsce w rozgrywkach 3 ligi dolnośląskiej w sezonie 2016/2017. Podstawowy rozgrywający zespołu, dysponujący najlepszą zagrywką w drużynie.
MATEUSZ CICHOSZ - ULKS Ogień Żmigród, dolnośląska III liga siatkarzy. W drużynie od początku jej istnienia, czyli od roku 2009. Gra na pozycji przyjmującego. Kapitan drużyny i obecnie grający trener.
PAWEŁ MRÓZ - ULKS Ogień Żmigród, dolnośląska III liga siatkarzy. W drużynie z przerwami od roku 2009. Gra na pozycji środkowego bloku. Najwyższy w drużynie, mierzy 205 cm wzrostu.
MATEUSZ BUTRAK - ULKS Ogień Żmigród. W drużynie od początku jej istnienia, czyli od roku 2009. W roku 2012 wywalczył z drużyną awans do 3 ligi. W latach 2012-2015 4 krotny z rzędu zwycięzca Finału Dolnośląskiego w siatkówce mężczyzn rozgrywanego w ramach Igrzysk LZS. Na początku kariery grał na pozycji rozgrywającego. Obecnie od kilku sezonów gra na pozycji libero.
DAMIAN DĘBOWSKI - ULKS Ogień Żmigród, dolnośląska III liga siatkarzy. Do drużyny dołączył w roku 2015. Wywalczył z drużyną 7 miejsce w rozgrywkach 3 ligi w sezonie 2016/2017. Młody i perspektywiczny zawodnik. Gra na pozycji libero, czasem na pozycji przyjmującego.
BŁAŻEJ SKŁADNIK - ULKS Ogień Żmigród. Do drużyny dołączył w roku 2016. Wywalczył z drużyną 7 miejsce w rozgrywkach 3 ligi dolnośląskiej w sezonie 2016/2017. Młody, perspektywiczny i charakteryzujący się dużą dynamiką zawodnik. Gra na pozycji przyjmującego.
BARTŁOMIEJ MULARCZYK - ULKS Ogień Żmigród. Do drużyny dołączył w roku 2016. Wywalczył z drużyną 7 miejsce w rozgrywkach 3 ligi dolnośląskiej w sezonie 2016/2017. Gra zawodnik grający na pozycji libero.
KAMIL PILARSKI – MKS Piast Żmigród, III liga (grupa 3). Wychowanek żmigrodzkiego klubu, Kapitan drużyny, w szatni niezastąpiony motywator. Na boisku występujący w roli defensywnego zawodnika. Aktualnie łączy role zawodnika z funkcją trenera asystenta.
PATRYK GOŁĘBIEWSKI - MKS Piast Żmigród, III liga (grupa 3). W żmigrodzkiej drużynie gra od roku 2012. Środkowy obrońca niezwykle skuteczny w swoich działaniach destrukcyjnych. Reprezentant Polski podczas UEFA Regions CUP, czyli Mistrzostwach Europy Amatorów.
SZYMON SOŁTYŃSKI - MKS Piast Żmigród, III liga (grupa 3). Skrzydłowy żmigrodzkiej drużyny. Niezwykle szybki i przebojowy. Reprezentuje barwy Piasta od roku 2014.
MATEUSZ FEDYNA - MKS Piast Żmigród, III liga (grupa 3). Wychowanek żmigrodzkiego klubu występujący na pozycji napastnika. Bardzo dobrze wyszkolony technicznie snajper.
MICHAŁ KRWCZYSZYN - MKS Piast Żmigród, 18-letni wychowanek żmigrodzkiego klubu występujący w roli bramkarza. Niezwykle ambitny i zawzięty golkiper, podchodzący do zajęć treningowych z bardzo dużym zaangażowaniem.
MICHAŁ KLIMKOWSKI – UKS Sokół Żmigród. Lekkoatleta. 3 miejsce w Dolnośląskich Mistrzostwach Juniorów w biegu na 3000 metrów. Na co dzień Michał, podobnie jak wszyscy zawodnicy Sokoła trenuje pod czujnym okiem pana Ludwika Łyczakowskiego.
DOMINIK BORKOWSKI – UKS Sokół Żmigród. Lekkoatleta. 3 miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki w Dolnośląskich Mistrzostwach juniorów, ustanawiając przy tym swój rekord życiowy.
WERONIKA BIELAK – UKS Sokół Żmigród. Lekkoatletka. Miłośniczka biegów średnich i długich. 3 miejsce w biegu na 600 metrów w Dolnośląskich Halowych Mistrzostwach Młodziczek, I miejsce w biegu na 600 metrów w Dolnośląskich Mistrzostwach Młodziczek, 3 miejsce w biegach przełajowych w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek.
WIKTORIA SZAJEK– UKS Sokół Żmigród. Lekkoatletka. Utalentowana sportsmenka specjalizująca się w rzucie młotem. 1 miejsce w Dolnośląskich Mistrzostwach Młodzików w LA, 1 miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek, 12 miejsce na Mistrzostwach Polski Młodziczek!
ALEKSANDER JAKUBIK– UKS Sokół Żmigród. Lekkoatleta. Niezwykle utalentowany i wszechstronny zawodnik. 2 miejsce w skoku w dla w Halowych Dolnośląskich Mistrzostwach Młodzików, 2 miejsce w rzucie oszczepem w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.
JAKUB LEONOWICZ – UKS Sokół Żmigród. Lekkoatleta. Utalentowany miłośnik biegów na 1000 metrów. 3 miejsce w Halowych Dolnośląskich Mistrzostwach Młodzików, 2 miejsce w Dolnośląskich Mistrzostwach Młodzików, Uczestnik Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików organizowanych przez PZLA.
KAROL PRZYBYLSKI – ULKS ŻOK Żmigród, IV liga dolnośląska tenisa stołowego (grupa wrocławska). Trenuje w klubie od roku 2006. W minionym roku finalista Dolnośląskich Mistrzostw LZS w Tenisie Stołowym, gdzie zajął 9 miejsce.
PAWEŁ CHORZĘPA – ULKS ŻOK Żmigród, IV liga dolnośląska tenisa stołowego (grupa wrocławska). W minionym roku zajął 5 miejsce w Mistrzostwach Strefowych LZS.

WYRÓŻNIENIE: Wiktoria Szajek (UKS Sokół Żmigród, rzut młotem).

Partnerzy finansowi Żmigrodzkiej Gali Sportu:

„Kopareczka” – Kamil Rybka i Tomasz Rybka, Bank Spółdzielczy Żmigród, Auto-Serwis B. Czajkowski, In-Tel M. Jędra, PPHU Marton, Ogrody Zimowe H.Załanowski, Nadleśnictwo Żmigród, Markus J.Sajewicz, Quality, Argeo M.Karolczak i B.Maziarz, GS Samopomoc Chłopska, Partner – Usługi Finansowe P.Bagiński, Majatrans T.Mazurek, PHU Rysiek R. Płoskonka, Akon A.Konarski, PPHU P.Pietkiewicz, PPHU M.Zalewski, Stacja Paliw Taja – T. Kabza i J. Krawczyszyn, Turbo Trans, Paweł Oleś, Damian Sułkowski, Jan Twardy.

                                                                         Fundatorzy nagród rzeczowych do loterii fantowej:

Sklep Karol – K. Golembka, Bodex B. Kowalczyk, Sklep Piątak A. Zagórska, Agatex R. Ratajczak, MKS Piast Żmigród, Gmina Żmigród, ZPK Żmigród, MG Z LZS Żmigród, PPHU Marton, PPHU E. Witkowski, Kopareczka K. Rybka i T. Rybka, Expander G. Pierzchlewicz, PC Max P.Średniawski, Centrum Ogrodnicze MAREK-MAREK, PPHU M. Zalewski, Sklep „U Romka”.