Aktywne ferie w Powidzku

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki i spędzania czasu na przyjemnościach. W Centrum Informacji Turystycznej i Edukacji w Powidzku postanowiliśmy zorganizować dzieciom wiele aktywności i jak się okazało, z dużym powodzeniem!

W ramach ferii zaplanowaliśmy cztery spotkania, zróżnicowane tematycznie, angażujące dzieci umysłowo i ruchowo. Rozpoczęliśmy 11 lutego br. poznając świat dzikich zwierząt. Przedstawiliśmy uczestnikom zachowania zwierząt, opowiedzieliśmy jak żyją. Wspaniałe eksponaty oraz poroże jeleni pomogły nam w przedstawieniu gatunków zwierząt żyjących w naszym regionie – regionie Doliny Baryczy. Dzieci odgadywały odgłosy leśnych przyjaciół, wygląd ich potomstwa, a na końcu przy użyciu plasteliny odwzorowali wybrane zwierzę.

12 lutego zorganizowaliśmy mini olimpiadę, w której uczestnicy mogli spróbować swoich sił w zawodach sportowych i animacjach ruchowych. Były tradycyjne „gorące krzesła”, zawody, rzuty do celu, czy odbijanie piłeczki pingpongowej. Warsztaty Małego Naukowca zaserwowaliśmy dzieciom 18 lutego. Bawiliśmy się doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi. Uczestnicy z wielkim zadowoleniem bawili się nauką. Na koniec zasadziliśmy wspólnie rzeżuchę oraz przygotowaliśmy doświadczenie z kryształami soli, a punktem kulminacyjnym całego dnia było robienie ukochanego slime’a. Ostatnimi warsztatami było spotkanie „W zgodzie z naturą”. Tego dnia skupiliśmy się na życiu jeleni, wytłumaczyliśmy dzieciom, co to jest rykowisko oraz czemu służy, następnie zaprezentowaliśmy wabiki na zwierzęta oraz lornetki i prawdziwą myśliwską lunetę. Zajęcia przenieśliśmy na podwórze, gdzie obserwowaliśmy przelatujące ptaki oraz otoczenie. Każdy z uczestników narysował zwierzę, które udało mu się zaobserwować. Wiele emocji wzbudziło przedstawienie łusek po nabojach i robienie z nich naszyjników z własnym grawerem. Powstały imponujące dzieła! Na koniec zaserwowaliśmy balonowe zoo, na którym dzieci wykonały łabędzie z balonów oraz zagraliśmy w kalambury.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas na warsztatach. Frekwencja była wspaniała! A my już przygotowujemy nowe aktywności, o których usłyszycie wkrótce.

Marcin Bociek
Edyta Grzybkowska