Pamięci Pawła Beceli…

14 września 2020 zapisał się w kartach historii Żmigrodu. To właśnie tego dnia odszedł Paweł Becela, ważna postać dla naszego regionu, dla lokalnej społeczności.

Śp. Paweł, przecierając ścieżki historii Gminy Żmigród, stworzył niesamowite dziedzictwo i bogactwo, z którego możemy być dumni oraz z którego możemy obecnie korzystać. Pisał książki, udzielał się społecznie, zainicjował powstanie wielu miejsc pamięci. Pracował w Punkcie Informacji Turystycznej „Baszta”, wspierał swoją dobrą radą i wiedzą całą społeczność. Nie sposób w krótkiej chwili przywołać wszystkich zasług Pawła. Nie sposób również zapomnieć o człowieku, który żył, by zgłębiać tajemnice naszych korzeni i by dzielić się swoimi odkryciami z innymi. Dlatego 29 kwietnia br. odbyła się uroczystość posadzenia dęba pamięci Pawła Beceli wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Zespole Pałacowo-Parkowym.
Nie bez powodu uroczystość odbyła się tego dnia, bowiem 29 kwietnia przypada rocznica urodzin naszego przyjaciela. W Zespole Pałacowo-Parkowym, na kameralnej uroczystości, pojawili się: Jerzy Siuda – Zastępca Burmistrza Gminy Żmigród, Jan Czyżowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej, Joanna Monastyrska – Sekretarz Gminy Żmigród, Wacław Bienias – kierownik Zespołu Pałacowo-Parkowego, ksiądz proboszcz Romuald Paszczuk oraz goście szczególni, czyli rodzina śp. Pawła – mama Jolanta i siostra Magdalena wraz z przyjaciółmi.
Po krótkim wprowadzeniu w życie naszego bohatera, głos zabrali goście. Nikt bowiem nie zna historii Pawła lepiej, niż jego rodzina oraz osoby, z którymi współpracował całe życie.
Piękne i wzruszające wspomnienia przeprowadziły nas do punktu głównego, uroczystej chwili posadzenia dębu oraz odsłonięcia tablicy pamięci, do której przeprowadzenia zostali poproszeni: Jolanta Becela, Jerzy Siura oraz Jan Czyżowicz. Pomnik został pobłogosławiony przez księdza proboszcza Romualda Paszczuka. Uczestnicy zapalili również światło pamięci dla Pawła, które postawiła przy tablicy Joanna Monastyrska. Dąb - symbol siły, potęgi i trwałości poczuł Ziemię Żmigrodzką i to tutaj zapuści swoje korzenie. Paweł wrócił do Zespołu Pałacowo-Parkowego, do swojego ulubionego miejsca, do miejsca swojej pracy.
Rok 2021 jest, i do swojego końca będzie dla Gminy Żmigród rokiem szczególnym. Wszelkie uroczystości historyczne, po raz pierwszy, będziemy obchodzić bez ich głównego inicjatora – śp. Pawła. To jednak będzie także pierwszy rok, w którym zaczniemy przekazywać kolejnym pokoleniom dziedzictwo naszego przyjaciela Pawła. Zadbamy o to, by pamięć o nim nie przeminęła i by wszyscy wiedzieli, że w Żmigrodzie żył kiedyś ktoś, kto całe swoje życie poświęcił budowaniu i umacnianiu tożsamości historycznej żmigrodzkiej społeczności.
Wszystkich mieszkańców zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wydarzenia, która dostępna jest w mediach społecznościowych Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Dęba Pawła-Przewodnika natomiast można znaleźć w Zespole Pałacowo-Parkowym przy Dębie Friedricha Hatzfeldta.


Edyta Grzybkowska