Pomyślne Święto Plonów w Gminie Żmigród!

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Gmina Żmigród ponownie mogła cieszyć się zakończeniem żniw, dziękując rolnikom za trud ich pracy na Dożynkach Gminnych 2021.


Dożynki Gminne corocznie zmieniają swojego gospodarza. 28 sierpnia 2021 r. to właśnie Bychowo stanęło na wysokości zadania i postanowiło ugościć u siebie pozostałe sołectwa. Przepięknie udekorowana miejscowość zachęcała do odwiedzin, licznie przybyli wystawcy kusili wspaniałymi wyrobami, a swojskie potrawy uwodziły zapachem.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą w Kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Bychowie, spod którego ruszył kolorowy Korowód Wieńcowy. Wspaniała oprawa Zespołu Ludowego „Dyszel” wprowadziła delegacje wieńcowe oraz zaproszonych gości w unikatowy nastrój, który mamy okazję poczuć właśnie na imprezie dożynkowej. Przybyłych gości serdecznie przywitał gospodarz Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, dziękując serdecznie rolnikom za ich pracę: „Nasi rolnicy po raz kolejny zrobili wszystko co w ich mocy, aby ziemia wydała plony i aby na sklepowe półki, bazary i wprost do naszych domów trafiły zbiory, przetwory i inne dary ziemi. Serdecznie dziękuję im za ten trud.”. Swoje podziękowania wyraziła również Starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak.
Po części oficjalnej przyszła pora na świętowanie! Wizytówka Gminy Żmigród, czyli Zespół Ludowy „Dyszel” uraczył nas niesamowitym Obrzędem Dożynkowym. Pełni podziwu goście zaangażowali wszelkie swoje zmysły w ich występ, który co roku jest głównym punktem programu. Podobnie jak Konkurs Wieńcowy – w tym roku udział w nim wzięło trzynaście sołectw. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Siuda – wiceburmistrz, Małgorzata Kosińska – kierownik Referatu OPO, Krystyna Kobylańska – instruktor plastyki, przyznała trzy pierwsze miejsca. Oto laureaci: I miejsce – Bychowo
II miejsce – , III miejsce- . Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim sołectwom, które włożyły wiele sił w wykonanie swoich wieńców!
Na naszych Dożynkach nie mogło również zabraknąć Turnieju Sołectw! Cóż to były za emocje! Pięć ciekawych konkurencji, cztery wspaniałe drużyny, tłum dopingujących… to nie mogło się nie udać! Odważnymi sołectwami, które zdecydowały się na zdrową i pełną niespodzianek rywalizację, były: Bychowo, Barkowo, Borzęcin oraz Kaszyce Milickie. Drużyny dawały z siebie wszystko! Po dwóch dogrywkach udało się wyłonić tych najlepszych. I tak: I miejsce zdobyły Kaszyce Milickie, II – Borzęcin, III - Barkowo, a IV - Bychowo. Turniej poprowadził niezawodny prezes Stowarzyszenia „Nasza Wieś Niezgoda” Dariusz Gierus.
Zbliżał się wieczór, należało rozgrzać publiczność! To jakże odpowiedzialne zadanie postanowił wziąć na swoje barki Dj Cysiu i wyszło mu to znakomiecie! Skąd wiemy? Otóż niejednym pod sceną „chodziła nóżka”. Przyszła także pora na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół Milano. Kobiece serca zostały podbite, zwłaszcza kiedy zabrzmiały wszystkim znane nuty i słowa „O Tobie, Kochana, myślę wciąż…”. Punktem kulminacyjnym był występ zespołu Jorrgus.
Podczas gdy scena płonęła, goście mogli korzystać z dmuchańców, jarmarku lokalnych produktów, animacji i warsztatów prowadzonych przez Zespół Placówek Kultury, zakupić żmigrodzkie pamiątki czy samodzielnie wybić żmigrodzką monetę. Ponadto młodzi rodzice mogli odebrać wyprawkę „Witaj maleństwo!”, a seniorzy mogli odebrać Żmigrodzką Kartę Seniora na stanowisku Gminy Żmigród.
I pozostała… zabawa do białego rana w towarzystwie Grupy Muzycznej „Wabank”. Całość poprowadziła Ewa Miedźwiecka.
Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom, którzy przybyli do Bychowa! Kolejne święto plonów już za rok. Gdzie spotkamy się tym razem? Tej tajemnicy jeszcze Wam nie zdradzimy.

Edyta Grzybkowska

Zdjęcia w galerii Facebook - tutaj