ZPK charytatywnie! Kiermasz Książki dla Jakuba Żupińskiego podsumowany

Trwający od września Kiermasz Książki dla Kuby Żupińskiego nareszcie podsumowany. Żmigrodzianie ponownie pokazali, jak wielkie mają serca, wspierając potrzebującego mieszkańca gminy.


Nieszczęśliwy wypadek Jakuba Żupińskiego,16-letniego chłopca, uruchomił machinę działań charytatywnych w lokalnym społeczeństwie Żmigrodu. Wysokie koszty leczenia, potrzeba natychmiastowej i intensywnej rehabilitacji spowodowała, że żmigrodzianie bardzo chętnie włączyli się do pomocy.
Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie zebrał siły i również postanowił przeprowadzić akcję dla Kuby.

- Szukaliśmy sposobu, dzięki któremu praktycznie przy zerowych kosztach uda nam się zebrać dla Kuby środki, a który przy okazji będzie fajnym i nowym wydarzeniem dla mieszkańców. W naszych najśmielszych oczekiwaniach nie było jednak zebranie tak dużej kwoty – mówi dyrektor Zespołu Placówek Kultury Robert Grabkowski.

Kiermasz Książki rozpoczęliśmy od zbiórki książek wśród mieszkańców. Każdy, kto chciał dołożyć swoją cegiełkę pomocy dla Kuby, mógł przekazać książki, zostawiając je w wyznaczonych punktach. Odzew społeczeństwa był ogromny! Zostaliśmy wręcz zasypani różnego rodzaju literaturą, która została skrupulatnie przebrana. Potrzebowaliśmy jednak zmiany planu działania, gdyż nie spodziewaliśmy się takiej ilości książek. Postanowiliśmy pójść dwutorowo. Stworzyliśmy specjalną grupę na portalu Facebook, gdzie odbyły się licytacje wynalezionych przez pracowników ZPK „perełek”.

- Muszę przyznać, że zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez internautów. Atmosfera trwających dwa miesiące licytacji była naprawdę przyjemna. Uczestnicy grupy wyczekiwali kolejnych licytacji, a także ich zakończenia. Nie zaprzeczę, że ja sam na bieżąco śledziłem licytacje – dodaje dyrektor Robert Grabkowski.

Wydarzeniem głównym miał być Kiermasz Książki podczas Narodowego Czytania w żmigrodzkim rynku w dniu 25 września. Niestety, pogoda pokrzyżowała nasze plany i wydarzenie zostało przeniesione do sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury.
Zakończenie wszystkich licytacji umożliwiło nam podsumowanie Kiermaszu Książki. I tak po otworzeniu czterech puszek, z których gotówka już się wręcz wysypywała, obliczyliśmy, że udało nam się zebrać kwotę 13 426,57 zł! ( w tym gotówki: 10 943,57 zł, wpłat poprzez Siepomaga.pl: 2 233zł, przelewów na konto Fundacji Moc Pomocy: 250 zł). Kwota ta była sumą zebranych środków z licytacji książek, z dnia kiermaszu, a także paru przekazanych dla nas przez mieszkańców fantów. Również pracownicy ZPK dorzucili do puszki swoją cegiełkę podczas organizowanego dla Kuby #GaszynChallenge.

- Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję – począwszy od darczyńców książek i fantów, po osoby licytujące, uczestniczące w kiermaszu, po lokalnych działaczy, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu oraz po pracowników ZPK i naszych ówczesnych praktykantów, którzy wykonali naprawdę ogromną pracę. Mogę powiedzieć, że nie będzie to ostatnia akcja charytatywna ZPK - podsumowuje Robert Grabkowski.

Efekty rehabilitacji Kuby można śledzić na profilu Walcz Kuba na Facebooku. Dodatkowo, w Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie (wejście od strony biblioteki) są jeszcze książki, które można nabyć za symboliczną kwotę „do puszki”.

Edyta Grzybkowska