Maraton na Raty finiszował

W niedzielę (19. listopada) w Zespole Pałacowo-Parkowym odbył się ostatni etap tegorocznej edycji Żmigrodzkiego Maratonu na Raty i Nordic Walking. Na finiszu zawodnicy musieli zmierzyć się z niezwykle wymagającymi warunkami atmosferycznymi, ale zwieńczenie całego sezonu był poczęstunek i dekoracja w klimatycznej, podziemnej Restauracji Zamkowej.

Zgodnie z planowanym terminem, czyli w trzecią niedzielę listopada odbył się 10. etap 11. Żmigrodzkiego Maratonu na Raty i 4. Nordic Walking. Po raz ostatni zawodnicy spotkali się w tym roku, aby zaliczyć trasę o długości 4,2 km wiodącą urokliwymi ścieżkami miejscowego parku. W towarzystwie zabytkowej baszty, ruin zamku, rzeki Barycz, stawów i otaczającej roślinności miłośnicy biegania i spacerów z kijkami aktywnie spędzili czas, choć warunki atmosferyczne w tym dniu nie sprzyjały nikomu. Punktualnie o godz. 10.00 sędzia główny tych zmagań Mirosław Gordzicz po raz ostatni w tym roku kalendarzowym wypuścił na trasę grupę 34. zawodników. Po tym jak wszyscy dotarli na metę rozpoczęła się dekoracja najlepszych zawodników i zawodniczek w której uczestniczyli Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski i Dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie Robert Grabkowski. Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani okazałymi pucharami, a wszyscy sklasyfikowani dodatkowo zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami. Najlepszym zawodnikiem na trasie biegowej w klasyfikacji generalnej mężczyzn okazał się Andrzej Hazubski, a wśród kobiet Milena Bator. Z kolei w gronie „kijkarek” tryumfowała Aleksandra Maliniak, a w gronie mężczyzn Łukasz Polak.

– Gratuluje wszystkim zawodnikom i zawodniczkom i dziękuję, że skorzystali z naszej oferty sportowej w tym roku. Cieszy fakt, że wszyscy systematycznie trenują i biorą udział w różnych zawodach, nie tylko w tych naszych. Aktywność ruchowa w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważna. Dziękuję wszystkim osobom, które przez całą edycję dbały o kwestie organizacyjne tych zmagań. Teraz czas na ładowanie „akumulatorów”, bo w przyszłym roku kolejna edycja Maratonu na Raty, jak również biegu dla WOŚP, Półmaraton Doliny Baryczy i Bieg Smoka. – podsumował Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski.
Warto zaznaczyć, że przez cały sezon 2023 w sumie na starcie stanęło 81. zawodników i zawodniczek, którzy punktowali w poszczególnych etapach. Średnio na każdej z 10 rund obecnych było około 50 zawodników. Kolejna edycja Maratonu na Raty wystartuje 18. lutego 2024 roku.

Grzegorz Paryna