Sportowe wyróżnienia w Żmigrodzie rozdane

Ostatnia sobota tegorocznego karnawału miała swój aspekt sportowy w Żmigrodzie. W miejscowym Zespole Placówek Kultury odbył się Bal Sportowca podczas którego odznaczono lokalne osobistości i kluby, które wspierają lub odnoszą sukcesy w tej dziedzinie życia.


Już po raz 8 Żmigród był świadkiem Balu Sportowca. Zasługa w tym wszystkim kapituły, która po raz kolejny odbyła liczne posiedzenia, aby wyróżnić osoby w poszczególnych kategoriach, ale również wraz z Zespołem Placówek Kultury zajęła się organizacją tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczeła się od tradycyjnej lampki szampana, którą dla każdego gościa zapewnił Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski. Po ficjalnym rozpoczęciu Balu Sportowca 2017 była czas na konsumcje, po czym przystąpiono do rozdawania nagród dla osób i klubów, które poprzez swoje działanie na rzecz sportu zdecydowanie na to zasłużły. O przyznawanych nagrodach decydowała Kapituła w składzie: Ireneusz Pyczak, Stanisław Chorążyczewski, Mirosław Kłopotowski, Mirosław Gordzicz i Grzegorz Piaskowski. Jak się okazało nagdrody powędrowyały we własiwe ręce, a później wszyscy goście bawili się do białego rana przy akompaniamencie lokalnej grupy muzycznej "Drum". Ponadto swoje zdolności aktorskie zaprezentował "Teatr Na Walizkach", a między blokami tanecznymi można było wziąć udział w konkursach sportowych. Poniżej prezentujemy laureatów Balu Sportowca.

Przyznane wyróżnienia:

DRUŻYNOWE SPORTOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU: MKS Piast Żmigród - Rok 2016 był dla Miejskiego Klubu Sportowego “Piast” Żmigród wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, właśnie w poprzednim roku żmigrodzki klub obchodził swój okrągły Jubileusz 70-lecia istnienia, który podkreślił wyjątkowymi obchodami. Towarzyskie mecze z ŁKS-em Łódź, czy Cracovią Kraków, liczne akcje charytatywne, odsłonięcie pamiątkowej tablicy z archiwalnymi zdjęciami na budynku klubowym, czy koncerty muzyczne. Właśnie tym wszystkim Zarząd klubu chciał podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do nieustannego istnienia Piasta od 1946 roku. Po drugie, włodarze klubu zdecydowali się rozwinąć skrzydła sportowe i stworzyli dodatkowe dwie grupy młodzieżowe. Dzięki temu Piast posiada dzisiaj w sumie 11 drużyn, w klubie pracuje 11 trenerów, a udział w zajęciach i meczach bierze ponad 200 zawodników. Najmłodsi adepci futbolu żmigrodzkiego mają 5 lat. Po trzecie, Piast Żmigród zakończył sezon 2015/2016 w III lidze dolnośląsko-lubuskiej na 7 miejscu w tabeli, a przypomnijmy, że tylko 7 zespołów się utrzymało na tym poziomie rozgrywkowym, a z degradacją musiało pogodzić się aż 11 ekip. Tym samym załoga trenera Grzegorza Podstawka odniosła kolejny sukces, gdyż zapewniła sobie grę w III lidze, która przeszła znacząca reformę i teraz składa się z czterech województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego. Aktualnie po rundzie jesiennej bieżącego sezonu żmigrodzianie zajmują 8 miejsce w tabeli z dorobkiem 25 punktów. Dzisiaj, Patrząc na aktualne zestawienie wszystkich lig podlegających pod struktury PZPN Piast Żmigród jest piątą siłą piłkarską na Dolnym Śląsku po Zagłębiu Lubin, Śląsku Wrocław, Miedzi Legnica i Chrobrym Głogów.

INDYWIDUALNE SPORTOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU 2016: Agata Samiło - Finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych we Wrocławiu), gdzie zajęła 7 miejsce. Zawodniczka Kadry Polski Juniorów w biegu na 400m i 800m. Wicemistrzyni Województwa Dolnośląskiego juniorów Młodszych w biegu na 800m (Bogatynia, maj 2016). Mistrzyni Woj. Dolnośląskiego Ludowych Zespołów Sportowych w biegu na 200m. Wicemistrzyni Woj. Dolnośląskiego LZS w skoku w dal (Zgorzelec, maj 2016). Zwyciężczyni Ogólnopolskiego Mitingu (Grand Prix PZLA) Memoriał Malanowskiego w biegu na 800m (Wrocław, czerwiec 2016).

SPORT W ŚRODOWISKU WIEJSKIM: ULKS Orkan Borzęcin – Historia klubu się roku 1976 i od tamtej pory, nieustannie przez 40 lat rywalizuje w rozgrywkach piłkarskich, głównie na poziomie Klasy B. Największym sukcesem był awans drużyny do klasy A w sezonie 2006/2007. Na półmetku obecnego sezonu klub z Borzęcina zajmuje drugie miejsce w tabeli i ma wielką chrapkę na drugie w historii wywalczenie awansu do Klasy A. Wielkim atutem Orkana jest fakt,m że cała drużyna opiera się głównie z zawodników, którzy mieszkają w Borzęcinie,a szeroka kadra liczy aż 25 piłkarzy. Aktualny Prezes klubu Jarosław Barczyk oprócz wyników sportowych stara się również poprawiać bazę treningową. W ostatnim czasie boisko w Borzęcinie doczekało się piłko chwytów, ogrodzenia, ławek rezerwowych i trybuny. Jednak sternik Orkana zapowiada, że to nie koniec inwestycji w infrastrukturę klubową.

NADZIEJA SPORTOWA:
Jakub Leonowicz - do największych sukcesów należy zaliczyć: IV miejsce w Halowych Mistrzostwach Województwa Dolnośląskiego w biegu na 1000 m (Włabrzych, styczeń 2016). Mistrz Województwa Dolnośląskiego LZS w biegach przełajowych na 2000m. Wicemistrz Województwa Dolnośląskiego Młodzików w biegu na 1000 m (Oleśnica, czerwiec 2016). Brązowy medalista ogólnopolskiego mitingu lekkoatletycznego w Zgorzelcu. Mistrz Województwa Dolnośląskiego gimnazjów w biegu na 1000 m (Wrocław, czerwiec 2016). Brązowy medalista Mistrzostw Makroregionu Młodzików w biegu na 1000 m (Wrocław, wrzesień 2016). Brązowy medalista Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego Gimnazjów w biegach sztafetowych 10x1000m. Najbardziej utalentowany biegacz na długich dystansach od czasów Ireneusza Pyczaka.

Wiktoria Wierzba - 6-letnia mieszkanka gminy Żmigród. Utalentowana, energiczna, i zawzięta. Przygoda ze sportem zaczęła się w wieku 3 lat, gdy żmigrodzianka zaczęła samodzielnie jeździć na łyżwach, gdy miała 3,5 roku pierwszy raz wspięła się na samą górę ścianki wspinaczkowej, która znajduje się na terenie OSiR-u w Żmigrodzie. Od września 2014 roku Wiktoria uczęszcza do klubu AZS AWF Stadion Olimpijski we Wrocławiu na treningi do sekcji akrobatycznej (akrobatyka sportowa). Swoje pierwsze akrobatyczne kroki stawiała pod okiem trenera Tomasza Adamczyka (wywalczył w Daytona Beach USA brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji synchronicznych skoków na trampolinie w 2014 roku.) Córka państwa Wierzbów przygotowywała się półtora roku do swoich pierwszych zawodów, by stanąć na podium ze złotym medalem za skoki na trampolinie, a z brązowym za skoki na ścieżce. Udział w zawodach wzięło ok. 50 dzieci z trzech roczników z województwa dolnośląskiego.

SPORT I TURYSTYKA: Grzegorz Uram - Nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie i Liceum Dwujęzycznym w Żmigrodzie. Harcerz Żmigrodzkiego Hufca ZHP. Aktywny koszykarz występujący w drużynie Dragons Żmigród. Cyklista, który od kilku lat przemierza na rowerze tysiące kilometrów poprze liczne kraje Europy. Biegacz średnio i długodystansowy, systematycznie startujący w zawodach lokalnych (Żmigrodzki Maraton na Raty, Żmigrodzki Bieg Smoka, Prusicki Bieg III WIEŻ i wiele innych) jak i zawodach ponadregionalnych (półmaratony i maratony). Górołaz, który oprócz wędrówek po polskich pasmach pasjonuje się wspinaczką wysokogórską. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie w 2016 roku najwyższego szczytu starego kontynentu tj. francuskiego Mount Blanc o wysokości 4809 m.

NAGRODA SPECJALNA: Leszek Kraszewski - Do 18 roku życia występował jako junior w klubie MKS Piast Żmigród. Po okresie juniorskim w piłce nożnej rozpoczął grę w klubie LZS Barycz Żmigródek - drużyna pingpongowa. Następnie dołączył do sekcji tenisa MKS Piast Żmigród. Inne lokalne kluby w jakich grał to ŻOK Żmigród, a następnie ULKS ŻOK Żmigród do 2007 r. Jako zawodnik najwyższy pułap sportowy na jakim występował to II Liga Tenisa Stołowego. Uczestniczył w rozgrywkach na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Zdobywał tytuły Mistrza Powiatu Trzebnickiego. Oprócz kariery zawodniczej pełnił funkcje szkoleniowe wśród młodzieży. Wychował kilku mistrzów okręgu dolnośląskiego: Marcina Raróga, Tomasza Tomaszewskiego, czy Damiana Gordzicza.

Grzegorz Paryna